Informace o Maledivách

Turistika na Maledivách

Maledivy jsou velmi oblíbenou turistickou destinací pro stále větší počet turistů díky povolení výstavby hotelů na lokálních ostrovech Malediv v roce 2010. Díky tomu se dá najít ubytování a služby za přijatelné ceny v porovnání s dřívější výhradní nabídkou pohádkových resortů těm nejbohatším. Vzhledem ke snižující se ceně letenek zažívají Maledivy velký turistický rozmach. Přesto jsou ale stále velmi klidnou a pohodovou destinací (kromě ostrova Maafushi, který už začíná připomínat Chorvatsko v létě), kterou vyhledávají Evropané nejvíce v zimním období vzhledem k tamnímu stálému tropickému klimatu a teplotě 30°C. 

Geografie Malediv

Maledivy jsou souostroví s 1196 korálovými ostrovy. Tyto ostrovy jsou rozděleny do 20 atolů. Souostroví leží v jižní Asii, jižně od Indie a má délku přibližně 400 km.  Nejbližšími sousedy Malediv jsou Srí Lanka a Indie. Mnoho klientů využívá této polohy pro spojení cestovní poznávací dovolené na Srí Lance s odpočinkovým pobytem na Maledivách se šnorchlováním, které je hodnoceno jako jedno z nejlepších na celém světě. 

Hlavní město Malediv 

Hlavním městem je Male a spolu s vedlejší ostrovem Hulhumale (na kterém leží letiště) je tepnou celých Malediv. Jedná se o velmi rušné město s vysokou dopravní zátěží. V hlavním městě žije okolo 100 tis obyvatel. Sídlí zde téměř všechny důležité státní úřady, parlament i prezident.

Turistická víza Maledivy

Po příletu na letiště Male (oficiální název Velana International Airport, dříve Ibrahim Nasir International Airport) a vyplnění arrival card, kterou dostanete v letadle a předložení potvrzení o ubytování, Vám bude uděleno povolení k pobytu na 30 dní. Neplatí se žádné příletové, odletové ani vstupní poplatky jako to bývá v jiných zemích.

Maledivy měna 

Místní měna se nazývá maledivské rufie, její kurz je pevný – 1 USD = 15,42 MVR. Hlavním platidlem pro turisty jsou americké dolary.  Není třeba si je měnit na rufie, dolary zaplatíte na Maledivách úplně všude. Bankomat je na letišti, v Male a na některých větších ostrovech, na Gaafaru prozatím není. Od roku 2016 jsou v oběhu nové bankovky, které byly vydány u příležitosti oslav 50. výročí nezávislosti. Daně, které na Maledivách platí všechny hotely a guesthousy: TGST – Tourism Goods & Service Tax ve výši 12%, Service Charge 10% a Green Tax 3 USD za noc a osobu.  Naše ceny jsou uváděny se všemi poplatky a daněmi. Dejte si pozor, jiné hotely často uvádějí ceny bez green tax a service charge a připočítají je až k finálnímu účtu. 

Zdravotnictví na Maledivách

Maledivy patří mezi velmi bezpečné země Asie, ale přesto je třeba počítat s určitými riziky a připravit se na ně. 

Primárně se připravte na silné sluneční paprsky, Maledivy jsou blízko rovníku a slunce tam pálí i když se občas schová za mraky. Doporučujeme krém s faktorem 50, zjm. pro děti a během poledne zůstat ve stínu – i proto je plná penze nejvíce doporučovanou možností – „donutí“ Vás odejít z pláže a odpočinout si v bezpečném stínu hotelu. Na šnorchlování doporučujeme nechat si tričko a samozřejmě nezapomeňte dodržovat pitný režim. 

V druhé řadě si přibalte účinný repelent proti komárům (Predator) nebo si kupte místní hned po příjezdu (bílá lahvička s růžovým víčkem) – stojí asi 2 USD, krásně voní a je účinnější než většina těch, co koupíte v ČR. Na Gaafaru je komárů naprosté minimum, ale když budete večer posedávat venku, může se stát, že si Vás nějaký najde. Riziko je minimální, ale i Maledivy patří do tropické oblasti s možnou nákazou virem horečky Dengue. 

Maledivy očkování 

Na Maledivy není žádné očkování vyžadováno a ani doporučováno. Pokud jsou pro Vás Maledivy začátkem řady dovolených po Asii, pak bychom určitě doporučili očkování proti žloutence a břišnímu tyfu, případně žluté zimnici. Dle Vámi plánovaných cílů doporučujeme prodiskutovat s odborníky v očkovacím centru ve Vašem městě. 

V případě zdravotních obtíží najdete na ostrově Gaafaru zdravotní centrum s anglicky mluvícím personálem. Centrum je vybaveno základními přístroji, pro příp. odborné vyšetření Vás pošlou do nemocnice do Male. Úroveň zdravotnictví na Maledivách není příliš vysoká, i místní létají do nemocnice do Indie. 

Časový posun Maledivy

Maledivy leží v časovém pásmu +5 UTC. Na Maledivách je tedy o 4 hodiny více při našem letním čase, +3 hodiny při zimním.

 

Další informace:

úvod  hotel  výlety a aktivity  ceny  hodnocení  rezervace  kontakt  foto  video  info o Maledivách  počasí na Maledivách  svatba na Maledivách  blog  časté dotazy